Scoreboards

June 2

Softball

District finals

  • L'Anse Creuse 3, Lake Shore 6 story
  • Cousino 3, Fraser High 1
  • Anchor Bay 8, L'Anse Creuse North 1
  • Detroit Edison PSA 0, GPW University Liggett 20
  • Allen Park Inter-City Baptist 15, Shrine 0
  • Waterford Our Lady of the Lakes 10, Southfield Christian 0
  • Chandler Park Academy 1, South Lake 3

Baseball

District finals

  • Roseville High 2, L'Anse Creuse 5
  • Warren De La Salle 11, Cousino 1
  • Detroit Osborn 0, South Lake 11

Girls soccer

District finals

  • Walled Lake Northern 6, West Bloomfield High 1
  • Eisenhower 1, Stoney Creek 0
  • Country Day 0, Marian 1
  • Richmond High 0, Lutheran North 2
  • Wixom St. Catherine 0, Clawson High 2

Boys lacrosse

State quarterfinals

  • Troy Athens 5, Novi Detroit Catholic Central 14
  • Notre Dame Prep 6, Cranbrook Kingswood 14
  • De La Salle 7, Country Day 13

Girls lacrosse

Regional finals

  • Seaholm 15, Bloomfield Hills 14
  • Marian 7, Cranbrook Kingswood 19
  • Farmington 8, Mercy 13

June 1

Girls soccer

District semifinals

  • Bloomfield Hills High 5, Berkley High 0
  • Avondale 1, Ortonville Brandon 2
  • Walled Lake Central 2, West Bloomfield High 3
  • Lake Shore 6, Lakeview 0
  • Rochester High 0, Eisenhower 3
  • Ferndale High 0, Warren Woods Tower 1
  • Walled Lake Northern 5, Waterford Mott 2
  • Roseville High 2, Hamtramck High 1
  • Country Day 8, Redford Union 0
  • Harper Woods High 1, Richmond High 10
  • Roeper 0, Shrine 8
  • Stevenson 0, Troy Athens 6
  • Lamphere 0, Regina 5
  • Royal Oak High 0, Troy High 1
  • L'Anse Creuse North 1, Anchor Bay 2
  • Farmington High 0, Marian 2
  • Clarkston Everest Collegiate 0, Clawson High 1
  • Walled Lake Western 0, Novi High 1
  • Austin Catholic 0, Lutheran Northwest 8
  • Utica Ford II 8, Cousino 0
  • Rochester Adams 0, Stoney Creek 1

Softball

  • Marysville High 2, Dakota 5

May 31

Girls soccer

District semifinals

  • L'Anse Creuse 1, Chippewa Valley 4
  • Madison Heights Madison 0, Bishop Foley 12
  • Brighton Charyl Stockwell Academy 8, Oakland Christian 8

District quarterfinals

  • Rochester Hills Lutheran Northwest 8, New Haven Merritt Academy 0

Boys lacrosse

Regional finals

  • Ann Arbor Gabriel Richard 7, Cranbrook Kingswood 13
  • Grosse Pointe South 8, De La Salle 10

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Country Day 12, Marian 23
  • Cranbrook Kingswood 24, Rochester 2
  • Troy 11, Bloomfield 22
  • Livonia Ladywood 10, Farmington 17
  • Mercy 19, Temperance Bedford 5

Baseball

  • Detroit Renaissance 0, Seaholm 15
  • Oxford High 1, Berkley High 4
  • Livonia Churchill 10, Farmington High 11

Softball

  • Walled Lake Western 11, Wixom St. Catherine 7

May 30

Girls soccer

District quarterfinals

  • West Bloomfield High 2, Clarkston High 1
  • Cranbrook Kingswood 0, Notre Dame Prep 4
  • Farmington Hills Mercy 0, Northville High 5
  • Detroit Western International 1, Lakeview 9
  • Oxford High 0, Rochester High 2
  • Detroit Mumford 0, Country Day 8
  • Southfield Christian 0, Bishop Foley 8
  • Romeo High 1, Eisenhower 4
  • Lutheran North 5, Algonac High 0
  • Port Huron High 0, L'Anse Creuse North 8
  • Dakota 0, Anchor Bay 2
  • Grosse Pointe South 2, Lake Shore 3
  • Fitzgerald 0, Regina 10
  • Ferndale High 2, Hazel Park High 10
  • Fraser High 0, Troy Athens 4
  • Detroit Cristo Rey 0, Shrine 10
  • North Farmington 0, Livonia Stevenson 1
  • Utica Ford II 3, Utica High 1
  • Groves 1, Berkley High 3

Baseball

District quarterfinals

  • Parkway Christian 16, Marine City Cardinal Mooney 3
  • Warren Woods Tower 3, De La Salle 5
  • Lake Shore 2, Roseville High 5
  • Oak Park High 0, Southfield A & T 19
  • Oakland Christian 1, Waterford Our Lady of the Lakes 4
  • Hamtramck High 0, Grosse Pointe South 17
  • Groves 2, Bloomfield Hills High 5
  • Chippewa Valley 8, Utica High 2
  • Westland Huron Valley Lutheran 5, Southfield Christian 6
  • Rochester High 4, Romeo High 1
  • Novi Detroit Catholic Central 3, Walled Lake Western 1
  • Armada High 10, Notre Dame Prep 9
  • West Bloomfield High 8, Walled Lake Central 9
  • Detroit Davis Aerospace 0, Shrine 15

Non-playoff games

  • Seaholm 9, Rochester Adams 10
  • Stevenson 6, GPW University Liggett 4
  • Utica Ford II 9, Troy High 8

Softball

District quarterfinals

  • Walled Lake Western 2, Walled Lake Central 14
  • Lincoln Park High 15, Southfield Christian 5
  • Country Day 5, Cranbrook Kingswood 1
  • Grosse Pointe South 2, Stoney Creek 6
  • Chippewa Valley 7, Utica High 5
  • Southfield A & T 6, Detroit Renaissance 26
  • Romeo High 6, Rochester High 0
  • Regina 10, Warren Woods Tower 0
  • Notre Dame Prep 7, Armada High 4
  • Lake Shore 17, Roseville High 1

Boys lacrosse

Regional finals

  • Romeo High 6, Brother Rice 18
  • Notre Dame Prep 11, Orchard Lake St. Mary's 9
  • Tecumseh High 3, Country Day 14
  • Troy High 10, Troy Athens 11

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Birmingham United 20, West Bloomfield High 8