Scoreboards

March 8

Boys hockey

State semifinals

  • East Grand Rapids 1, Country Day 3
  • Rochester 2, Catholic Central 4

Girls basketball

  • Port Huron Northern 50, L'Anse Creuse North 38 story
  • Royal Oak 39, Marian 41
  • Grosse Pointe North 42, Grosse Pointe South 25
  • Utica 55, Troy 48
  • Cousino 59, Fitzgerald 22
  • Chippewa valley 39, Utica Ford 36
  • Center Line 44, Warren Lincoln 25
  • ND Prep 71, Country Day 59
  • West Bloomfield 44, Bloomfield Hills 37
  • Walled Lake Western 57, Walled Lake Northern 39
  • Fraser 25, Lakeview 32
  • Detroit Mumford 25, Southfield A & T 57
  • Mercy 37, Novi 23
  • Lutheran Northwest 32, New Haven 39
  • Detroit Edison PSA 78, Harper Woods 16

March 7

Boys hockey

State semifinals

  • Brother Rice 2, Hartland 6

Boys basketball

Regional finals

  • UD Jesuit 71, Grosse Pointe North 41
  • Chandler Park Academy 89, Ferndale 40
  • Detroit Edison PSA 84, Madison Heights Madison 51
  • Roseville 50, Anchor Bay 33
  • Adrian Lenawee Christian 30, Southfield Christian 55
  • Genesse Christian 41, Oakland Christian 34

March 6

Boys hockey

State quarterfinals

  • Rochester 4, Orchard Lake St. Mary's 3
  • UD Jesuit 1, Country Day 6

Girls basketball

District semifinals

  • Dakota 50, Port Huron Northern 58 story
  • Troy 61, Eisenhower 52
  • Detroit East English 42, Grosse Pointe South 66
  • L'Anse Creuse North 55, Anchor Bay 51 story
  • Eastpointe 17, Grosse Pointe North 58
  • North Farmington 47, Bloomfield Hills 56
  • Marian 62, Berkley 13
  • Romeo 30, Rochester Adams 33
  • Southfield A & T 73, Detroit Renaissance 53
  • L'Anse Creuse 34, Fraser 45
  • Mercy 58, Northville 49
  • Wixom St. Catherine 43, ND Prep 47
  • Pontiac Academy for Excellence 7, Lutheran Northwest 52
  • Fitzgerald 39, Warren Woods Tower 19
  • Troy Athens 29, Utica Ford 30
  • Royal Oak 41, Groves 22
  • Chandler Park Academy 46, Detroit Edison PSA 76
  • Michigan Collegiate 30, GPW University Liggett 34
  • Regina 29, Cousino 58
  • Country Day 76, Cranbrook 46
  • Walled Lake Northern 30, Lakeland 26
  • Lamphere 18, Center Line 52
  • Rochester 18, Utica 37
  • Lakeview 52, Lake Shore 13
  • Warren Lincoln 44, Ferndale 41
  • New Haven 40, Clintondale 33
  • Bishop Foley 21, Shrine 38
  • Sterling Heights 29, Chippewa Valley 43
  • Richmond 25, Lutheran North 39

March 5

Boys hockey

State quarterfinals

  • Port Huron Northern 5, Brother Rice 6

Boys basketball

Regional semifinals

  • De La Salle 51, UD Jesuit 62 story
  • Brother Rice 35, Grosse Pointe North 38
  • Southfield Christian 74, Plymouth Christian 34
  • Anchor Bay 44, Chippewa Valley 41
  • Peck 34, Oakland Christian 62
  • Ferndale 83, Detroit Douglass 81
  • Capac 39, Madison Heights Madison 53
  • Orchard Lake St. Mary's 46, Howell 59
  • Roseville 83, Troy 42
  • Clintondale 43, Detroit Edison PSA 78

March 4

Girls basketball

District quarterfinals

  • West Bloomfield 50, Avondale 47
  • Hamtramck 21, Eastpointe 56
  • Lutheran Northwest 64, Mount Clemens 24
  • Clawson 40, ND Prep 59
  • Fraser 34, Roseville 21
  • Madison Heights Madison 6, Shrine 64
  • Stoney Creek 30, Utica 37
  • Warren Mott 35, Warren Cousino 56
  • Ferndale University 25, Warren Lincoln 58
  • Groves 51, Seaholm 38
  • New Haven 58, Sacred Heart 25
  • Southfield Christian 51, Clarkston Everest Collegiate 59
  • Pontiac 35, Country Day 63
  • Harper Woods 50, Detroit Denby 36
  • South Lake 23, Detroit Edison PSA 99
  • Center Line 58, Hazel Park 24
  • Chippewa Valley 33, Stevenson 28
  • Walled Lake Western 48, Walled Lake Central 31