Scoreboards

Oct. 18

Boys soccer

District finals

  • De La Salle 2, Cousino 0

Football

  • Romeo 17, Chippewa Valley 21 story
  • L'Anse Creuse 23, Sterling Heights 20 story
  • Farmington High 9, North Farmington 13 story
  • Groves 35, Seaholm 14 story
  • Stoney Creek 49, Rochester High 0
  • West Bloomfield 41, Oxford 0
  • Clawson 24, Clintondale 6
  • Grosse Pointe North 0, Grosse Pointe South 42
  • Eisenhower 21, Dakota 7
  • WOLL 30, Bishop Foley 37
  • L'Anse Creuse North 21, Utica High 32
  • Shrine 14, Clarkston Everest Collegiate 27
  • Detroit PSA 12, ND Prep 56
  • Center Line 22, Lamphere 42
  • Southfield Christian 18, Parkway Christian 28
  • Lakeview 35, Port Huron 21
  • AA Gabriel Richard 12, Cranbrook 35
  • Brother Rice 10, Lapeer 34
  • Avondale 40, Berkley 27
  • Sterling Heights Stevenson 35, Anchor Bay 7
  • Cousino 10, Fraser 42
  • Michigan Collegiate 44, Chandler Park Academy 8
  • Country Day 58, Haslett 6
  • Madison Heights Madison 45, Hazel Park 26
  • Manistee 13, Lutheran North 30
  • Troy Athens 6, Oak Park 41
  • Port Huron Northern 42, Roseville 6
  • Warren Mott 27, Utica Ford 19
  • Lakeland 39, Walled Lake Central 6
  • Walled Lake Western 35, Walled Lake Northern 10
  • Troy 31, Bloomfield Hills High 63
  • Whitmore Lake 60, Lutheran Northwest 12
  • Ferndale 20, Royal Oak 7
  • Rochester Adams 31, Southfield A & T 20
  • South Lake 0, St. Clair High 59
  • Warren Woods Tower 6, Lake Shore 40
  • Eastpointe 46, Warren Fitzgerald 28

Oct. 17

Boys soccer

District finals

  • Country Day 1, Avondale 0
  • Berkley 0, Troy Athens 3
  • Clarkston 1, Bloomfield Hills 0
  • Novi 4, Seaholm 1

Volleyball

  • West Bloomfield 1, Stoney Creek 3
  • Lake Shore 0 Sterling Heights High 3
  • Warren Mott 0, Lamphere 3
  • Mount Clemens 3, Pontiac A & T 2
  • Marian 3, Wixom St. Catherine 1

Oct. 16

Boys soccer

District finals

  • Lamphere 1, Warren Woods Tower 0 story
  • Chippewa Valley 2, Anchor Bay 0
  • Imlay City 2, Lutheran North 3
  • Grosse Pointe North 0, Grosse Pointe South 1

District semifinals

  • Roeper 1, GPW University Liggett 3
  • Parkway Christian 0, Shrine 8

Girls swim and dive

  • Center Line 65, Sterling Heights High 91

Oct. 15

Boys soccer

District semifinals

  • Genesse Christian 3, Oakland Christian 4
  • Country Day 1, Brother Rice 0
  • Hamtramck 2, Ferndale 1
  • Seaholm 1, Livonia Stevenson 0
  • Everest Collegiate 4, Lutheran Northwest 1
  • De La Salle 8, Sterling Heights High 0
  • Troy 0, Troy Athens 1
  • South Lyon 3, Walled Lake Western 1
  • Lakeview 0, Cousino 5
  • Bloomfield Hills 5, Waterford Kettering 0
  • Berkley 2, Sterling Heights Stevenson 0
  • Farmington High 0, Novi High 5
  • Walled Lake Northern 0, Clarkston 1

Volleyball

  • AA Gabriel Richard 0, Mercy 3
  • Dakota 2, Anchor Bay 3
  • Plymouth Christian 0, Southfield Christian 3
  • Lamphere 3, South Lake 0
  • Detroit PSA 2, Mount Clemens 3
  • Lake Orion 2, Stoney Creek 3

Girls swim and dive

  • Bishop Foley 47, Country Day 53

Oct. 14

Boys soccer

District semifinals

  • Clawson 8, Dearborn Heights Star International 0
  • UD Jesuit 0, Grosse Pointe South 2
  • Richmond 1, Lutheran North 4
  • L'Anse Creuse North 0, Anchor Bay 2
  • Romeo 0, Rochester Adams 1
  • Hazel Park 0, Warren Woods Tower 7
  • Lake Orion 2, Eisenhower 0
  • Lamphere 8, Warren Fitzgerald 0
  • Chippewa Valley 3, Dakota 2
  • Grosse Pointe North 4, Cass Tech 0

Girls swim and dive

  • ND Prep 108, Deaborn High 54

Volleyball

  • Shrine 1, Clawson 3