Scoreboards

June 2

Girls soccer 

District finals

  • Troy 1, Troy Athens 0
  • Center Line 0, Lamphere 8
  • Rochester Adams 2, Eisenhower 1
  • GPW University Liggett 2, Shrine 0
  • Grosse Pointe South 1, Grosse Pointe North 5
  • L'Anse Creuse North 0, Anchor Bay 1
  • Fraser 2, Utica Ford 0
  • Clawson 0, Regina 1
  • Walled Lake Central 0, Waterford Mott 2

Softball

District finals

  • Rochester Adams 1, Stoney Creek 2
  • Clintondale 3, Bishop Foley 11
  • Shrine 0, Waterford OLL 13
  • GPW University Liggett 6, Parkway Christian 4
  • Avondale 2, Seaholm 10
  • Royal Oak 0, Troy Athens 6
  • Grosse Pointe South 8, Grosse Pointe North 7
  • Country Day 7, Clawson 1
  • Chippewa Valley 7, Dakota 2
  • Livonia Stevenson 2, North Farmington 4
  • Hazel Park 16, Reford Union 4
  • Detroit Renaissance 20, Southfield A & T 1

Baseball

District finals

  • Lutheran Northwest 0, Bishop Foley 9
  • Dakota 5, Chippewa Valley 0
  • GPW University Liggett 5, Grosse Pointe South 6
  • Troy 6, Royal Oak 3
  • Orchard Lake St. Mary's 7, Country Day 3
  • Brother Rice 7, Groves 3
  • Novi 0, Farmington 2
  • Rochester 2, Eisenhower 9
  • White Lake Lakeland 15, West Bloomfield 2
  • Clarkston Everest Collegiate 11, Oakland Christian 0
  • Livonia Clarenceville 3, Ferndale 0
  • Marine City Cardinal Mooney 9, Parkway Christian 2

June 1

Boys lacrosse

State quarterfinals

  • Troy Athens 3, Catholic Central 15
  • Northville 8, Brother Rice 9
  • Grosse Pointe North 10, Tecumseh 9
  • Orchard Lake St. Mary's 16, Country Day 5
  • Bloomfield Hills 12, Rockford 9

Baseball

District finals

  • Lakeview 1, Fraser 2
  • Southfield Christian 3, Shrine 8
  • De La Salle 13, Warren Woods Tower 2

Softball

District finals

  • L'Anse Creuse 6, Lake Shore 1 story
  • Cousino 1, Regina 16

Girls soccer

District finals

  • Notre Dame Prep 3, Fenton 0
  • Cranbrook 0, Marian 8
  • Marine City 0, Lutheran North 5
  • Country Day 3, Wixom St. Catherine 0

Girls lacrosse

Regional finals

  • Bloomfield Hills 18, Seaholm 13
  • Notre Dame Prep 3, Cranbrook 22
  • Ann Arbor Skyline 11, Mercy 17

May 31

Girls soccer

District semifinals

  • Grosse Pointe South 7, Dearborn Fordson 0
  • Seaholm 0, Troy Athens 1
  • Regina 9, South Lake 0
  • Walled Lake Northern 1, Walled Lake Central 2
  • Waterford Mott 2, West Bloomfield 1
  • Anchor Bay 4, L'Anse Creuse 0
  • Lutheran Northwest 0, GPW University Liggett 6
  • Lutheran North 5, Almont 2
  • Parkway Christian 0, Shrine 7
  • Rochester 1, Eisenhower 4
  • Center Line 4, Fitzgerald 2
  • Harper Woods 0, Clawson 13
  • Goodrich 0, Notre Dame Prep 1
  • Bloomfield Hills 1, Troy 2

Softball

  • Oxford 2, Dakota 1

Baseball

  • Utica 5, Oxford 14

May 30

Boys lacrosse

Regional finals

  • Eisenhower 2, Troy Athens 6
  • Divine Child 7, Country Day 10

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Mercy 23, Dexter 5

Girls soccer

District semifinals

  • Avondale 0, Marian 7
  • Cranbrook 5, Redford Union 0
  • Lake Fenton 0, Country Day 4

District quarterfinals

  • Chippewa Valley 1, L'Anse Creuse North 2
  • Lake Orion 1, Eisenhower 2

Softball

  • Rochester Adams 6, Royal Oak 3
  • Rochester Adams 8, Royal Oak 6
  • Bloomfield Hills 12, Notre Dame Prep 13

Baseball

  • Orchard Lake St. Mary's 5, Northville 10
  • Ferndale 4, Berkley 12
  • Algonac 11, L'Anse Creuse North 2
  • De La Salle 4, Stoney Creek 5
  • De La Salle 5, Stoney Creek 4

May 29

Baseball

District quarterfinals

  • Bloomfield Hills 5, Groves 6
  • Shrine 17, Roeper 1
  • Lake Shore 0, Fraser 6
  • Cranbrook 3, Lamphere 5
  • Lincoln 0, South Lake 12
  • Kimball Landmark Academy 2, Parkway Christian 9
  • Chippewa Valley 3, Stevenson 2
  • Rochester Adams 0, Eisenhower 6
  • Royal Oak 11, Warren Mott 8

  • Lutheran Northwest 19, Southfield Christian 0
  • Detroit Western International 2, Bishop Foley 3
  • Orchard Lake St. Mary's 1, GPW University Liggett 2

Boys lacrosse

Regional finals

  • Troy 7, Brother Rice 15
  • GPW University Liggett 6, Grosse Pointe North 10
  • Bloomfield Hills 8, Lake Orion 7

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Eisenhower 8, Seaholm 22
  • Cranbrook 18, Marian 8
  • Notre Dame Prep 10, Sacred Heart 5

Girls soccer

District quarterfinals

  • Southfield Christian 2, Oakland Christian 9
  • Ferndale 0, Marian 10
  • Country Day 8, Canton Prep 0
  • Walled Lake Central 2, Clarkston 0
  • South Lake 3, Detroit Jalen Rose Academy 0
  • Novi 3, Mercy 0
  • Hazel Park 3, Hamtramck 1
  • Port Huron Northern 3, L'Anse Creuse 4
  • Imlay City 0, Lutheran North 8
  • Shrine 1, Bishop Foley 0
  • Dakota 1, Anchor Bay 2
  • Rochester Adams 1, Oxford 0
  • Pontiac 0, Notre Dame Prep 11
  • Rochester 1, Romeo 0
  • Seaholm 4, Royal Oak 0
  • Roseville 0, Lake Shore 7
  • Eastpointe 0, Fitzgerald 2
  • Utica 8, Sterling Heights 0
  • Berkley 2, Troy 3
  • Groves 0, Troy Athens 3
  • Fraser 9, Warren Mott 1
  • Lamphere 5, Warren Woods Tower 0
  • Frankel Jewish Academy 1, Waterford Our Lady of the Lakes 9
  • North Farmington 0, Northville 7

Softball

District quarterfinals

  • Troy Athens 16, Berkley 0
  • Country Day 15, Cranbrook 0
  • Eisenhower 9, Rochester 0
  • Marine City Cardinal Mooney 0, Parkway Christian 16
  • Utica 7, Utica Ford 13
  • Harper Woods High 7, Lincoln 11
  • Farmington 2, North Farmington 4

  • West Bloomfield 1, Walled Lake Western 10
  • West Bloomfield 4, Walled Lake Western 1