Scoreboards

May 31

Softball

District finals

  • Lakeview 0, Lake Shore 2 story
  • Port Huron Northern 1, L'Anse Creuse 4
  • Utica 9, Avondale 2
  • Shrine 11, Southfield Christian 3

Baseball

District finals

  • Lake Shore 1, Lakeview 10
  • Cousino 2, De La Salle 4
  • Avondale 4, Troy 5

Girls lacrosse

Regional finals

  • Birmingham 20, West Bloomfield 6
  • Walled Lake Central 10, Hartland 17

Boys lacrosse

State quarterfinals

  • Haslett 11, Brother Rice 21
  • De La Salle 4, Grand Rapids Forest Hills Christian 19 
  • Country Day 8, Orchard Lake St. Mary's 9
  • Cranbrook 6, Ada Forest Hills Christian 8

Girls soccer

District finals

  • Almont 0, Lutheran North 6
  • Country Day 0, Marian 1
  • Chippewa Valley 2, Dakota 1
  • Troy Athens 1, Troy 3

May 30

Girls soccer

District finals

  • Waterford Mott 0, Bloomfield Hills 4
  • Oakland Christian 0, Clarkston Everest Collegiate 6
  • GPW University Liggett 0, Shrine 3
  • Cousino 0, Berkley 1
  • Grosse Pointe North 1, Dearborn 2
  • ND Prep 2, Fenton 3
  • Rochester Adams 2, Eisenhower 1

Softball

  • Shrine 1, Clawson 16

May 29

Boys lacrosse

Regional final

  • Rochester Adams 6, Clarkston 12
  • Tecumseh 4, Orchard Lake St. Mary's 10

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Troy 9, Birmingham 18
  • Farmington Hills Harrison 9, West Bloomfield 15
  • Stoney Creek 10, GPW University Liggett 13
  • AA Gabriel Richard 3, Farmington 21
  • Sacred Heart 9, Cranbrook 22

Girls soccer

District semifinals

  • Utica Ford 0, Troy 2 story
  • Marian 5, Cranbrook 0
  • Detroit JRLA 0, Clawson 8
  • Lutheran North 5, Armada 0
  • Lamphere 3, Center Line 0
  • Country Day 8, Avondale 0
  • Anchor Bay 0, Dakota 1
  • Hazel Park 1, Hamtramck 2

Baseball

  • Bishop Foley 8, Stoney Creek 5
  • Walled Lake Northern 6, Saginaw Heritage 2
  • Walled Lake Norther 5, Saginaw Heritage 8

May 28

Boys lacrosse

Regional finals

  • UD Jesuit 5, Brother Rice 19
  • Eisenhower 2, Lake Orion 16
  • Cranbrook 11, Flint Powers 8
  • AA Gabriel Richard 4, Country Day 17
  • Grosse Pointe North 5, De La Salle 9

Girls lacrosse

Regional semifinals

  • Lake Orion 10, Walled Lake Central 13

Baseball

  • Crosswell Lexington 1, L'Anse Creuse North 2
  • Farmington 4, Bishop Foley 5

Predistricts

  • Royal Oak 4, Seaholm 6
  • Troy Athens 6, Utica 2
  • Warren Mott 1, Cousino 2
  • Stevenson 7, Chippewa Valley 0
  • Eisenhower 1, Rochester 4

Softball

  • AA Greenhills 4, Southfield Christian 14

Predistricts

  • Stoney Creek 5, Rochester 1
  • Warren Mott 0, Regina 9
  • Chippewa Valley 10, Utica Ford 1
  • Bloomfield Hills 6, Groves 9

Girls soccer

District semifinals

  • Madison 0, Shrine 10
  • Southfield Christian 0, GPW University Liggett 7
  • West Bloomfield 1, Waterford Mott 2
  • Eisenhower 3, Stoney Creek 0
  • Farmington 0, Livonia Stevenson 4
  • Lutheran Northwest 0, Oakland Christian 4
  • Walled Lake Northern 1, Bloomfield Hills 2
  • Dearborn Fordson 0, Grosse Pointe North 8
  • Pontiac 0, ND Prep 12
  • South Lake 0, Regina 8