Scoreboards

March 2

Girls basketball

District finals

  • Walled Lake Central 39, Walled Lake Western 53
  • Lutheran North 33, Notre Dame Prep 48
  • Bloomfield Hills 37, Waterford Kettering 42
  • South Lake 23, Chandler Park Academy 60
  • Sterling Heights 14, Cousino 57
  • Detroit Renaissance 58, Berkley 14
  • Country Day 72, Lamphere 27
  • Mercy 45, Southfield A & T 49
  • Stoney Creek 33, Eisenhower 49
  • Marian 39, Royal Oak 25
  • Lutheran Northwest 30, Shrine 39

Boys basketball

  • Southfield Christian 71, Country Day 89
  • Warren Mott 64, Clintondale 58

March 1

Hockey

Pre-regional finals

  • Brother Rice 5, Stoney Creek 0
  • Royal Oak 1, Berkley 6
  • Grosse Pointe North 1, GPW University Liggett 6
  • Walled Lake Western 0, Hartland 11
  • Clarkston 2, Orchard Lake St. Mary's 10
  • Lake Orion 3, Eisenhower 2

Boys basketball

  • Avondale 49, Groves 35
  • West Bloomfield 62, Troy 77
  • Lake Orion 63, Royal Oak 41
  • Harrison 59, Rochester 60
  • Roseville 79, Dakota 78
  • Bloomfield Hills 52, North Farmington 46
  • Hazel Park 38, Clarkston 48
  • Farmington 72, Berkley 63

Feb. 28

Girls basketball

District semifinals

  • Eastpointe 23, Roseville 42 story
  • Oak Park 19, Berkley 40
  • Rochester Adams 36, Eisenhower 59
  • L'Anse Creuse North 32, Dakota 41
  • White Lake Lakeland 26, Walled Lake Central 37
  • Lamphere 49, Ferndale 22
  • Bloomfield Hills Sacred Heart 16, Lutheran Northwest 53
  • Royal Oak 52, Seaholm 21
  • Southfield A & T 71, Farmington 45
  • Utica Ford II 50, L'Anse Creuse 48
  • Fraser 26, Cousino 37
  • Romeo 31, Stoney Creek 45
  • Grosse Pointe North 44, Lakeview 32
  • Warren Woods Tower 57, Sterling Heights 59
  • Utica High 34, Stevenson 50
  • Clintondale 45, Michigan Collegiate 17
  • Pontiac High 31, Notre Dame Prep 54
  • Shrine 39, Bishop Foley 25
  • New Haven 52, GPW University Liggett 45
  • North Farmington 38, Mercy 44
  • Ferndale University 16, Country Day 88
  • Troy 27, Marian 54

Hockey

Pre-regional finals

  • Cranbrook 4, Groves 0
  • Milford 1, Country Day 3
  • Dakota 4, L'Anse Creuse Unified 3

Boys basketball

  • L'Anse Creuse North 50, L'Anse Creuse 53

Feb. 27

Hockey

Pre-regionals

  • Waterford Mott 0, Orchard Lake St. Mary's 15
  • Royal Oak 8, Shrine 0
  • Bloomfield Hills 2, Brother Rice 6
  • GPW University Liggett 4, De La Salle 3

Boys basketball

  • Royal Oak 48, Farmington 54
  • Eastpointe 71, Madison 79
  • Rochester Adams 70, Seaholm 67
  • Ann Arbor Pioneer 61, Southfield Christian 85
  • Clawson 64, Lakeview 62
  • Sterling Heights 42, Lamphere 34
  • Groves 49, Athens 47
  • Troy 69, Hazel Park 74
  • Clarkston 66, West Bloomfield 60
  • Lake Shore 64, Dakota 69
  • Detroit Renaissance 46, Orchard Lake St. Mary's 50
  • Center Line 50, Warren Woods Tower 75
  • Brother Rice 69, Detroit Denby 64
  • Rochester 70, Ferndale 48
  • Huron Valley Lutheran 38, Frankel Jewish Academy 55
  • Berkley 42, Lake Orion 66

Feb. 26

Girls basketball

District quarterfinals

  • Mount Clemens 36, GPW University Liggett 42 story
  • Livonia Clarenceville 8, Southfield Bradford 55
  • Lamphere 45, Clawson 40
  • Detroit Denby 25, South Lake 59
  • Detroit Leadership Academy 28, Bishop Foley 68
  • Grosse Pointe South 46, Detroit Cass Tech 47
  • Lakeview 31, Lake Shore 23
  • Walled Lake Central 39, Walled Lake Northern 30
  • Parkway Christian 54, New Haven Merritt Academy 35
  • Chippewa Valley 26, Stevenson 45
  • Regina 50, Sterling Heights 61
  • Center Line 29, Country Day 74
  • West Bloomfield 38, Avondale 44
  • Mercy 51, Groves 48
  • Rochester High 24, Stoney Creek 43

Hockey

Pre-regionals

  • Country Day 8, Walled Lake Western 0
  • Chippewa Valley 0, L'Anse Creuse Unified 4
  • Troy United 1, Cranbrook 6
  • Port Huron 0, Dakota 8