Scoreboards

Feb. 14

Girls basketball

  • Lutheran Northwest 53, Country Day 13
  • Lutheran North 23, Divine Child 57
  • Ferndale 27, Rochester 44
  • Oakland Christian 36, Southfield Christian 53
  • Parkway Christian 55, Brighton Charyl Stockwell 21
  • Hamtramck 39, Harper Woods 46
  • South Lake 47, Hazel Park 41
  • Lake Orion 29, North Farmington 39
  • Rochester Adams 53, Oxford 45
  • Roeper 40, Whitmore Lake 72
  • Troy 37, Avondale 69
  • Stoney Creek 23, Royal Oak 33
  • Milford 24, Walled Lake Central 42
  • Pontiac 9, Berkley 52
  • West Bloomfield 58, Clarkston 43

CHSL quarterfinals

  • Regina 23, AA Gabriel Richard 41

Boys hockey

  • Country Day 2, Flint Powers Catholic 0
  • Eisenhower 0, Dakota 3
  • Brother Rice 3, UD Jesuit 3
  • Port Huron Northern 3, Cranbrook 4
  • St. Clair Shores Unified 2, Anchor Bay 4

Boys bowling

  • Troy 9, Oxford 21

Girls bowling

  • Troy 1, Oxford 29

Boys basketball

  • Rochester Adams 57, Lake Orion 29
  • South Lyon East 41, Walled Lake Western 29
  • Brother Rice 42, Orchard Lake St. Mary's 61
  • Avondale 50, ND Prep 55
  • North Farmington 73, Troy 74
  • Lake Orion 48, Seaholm 37
  • De La Salle 50, UD Jesuit 57
  • Riverview Gabriel Richard 52, Shrine 37
  • AA Greenhills 57, Cranbrook 72
  • Walled Lake Central 32, Milford 40
  • Clawson 36, Lutheran Northwest 29
  • Lutheran North 75, Detroit Loyola 78
  • Pontiac 46, Rochester 42
  • Utica Ford 59, Sterling Heights 39

Feb. 13

Wrestling

District finals

  • Seaholm 20, Brother Rice 52
  • Fitzgerald 0, Lamphere 80
  • Ferndale 60, Redford Union 20

Girls basketball

  • Shrine 41, ND Prep 24
  • Country Day 29, Cranbrook 39
  • Warren Woods Tower 54, Madison Heights Madison 28
  • Fraser 10, Lake Shore 32
  • Port Huron Northern 47, Stevenson 27
  • New Haven Merritt Academy 40, Mount Clemens 32

MAC Blue/Gold tournament

First round

  • L'Anse Creuse North 45, St. Clair High 28
  • Chippewa Valley 34, Marine City 45

MAC Red/White tournament

First round

  • Dakota 58, Utica Ford 27

MAC Silver/Bronze tournament 

First round 

  • Warren Mott 32, Eastpointe 52
  • Lamphere 28, Warren Lincoln 36

Boys basketball

  • Royal Oak 35, Berkley 66
  • North Farmington 51, West Bloomfield 43
  • GPW University Liggett 59, WOLL 40
  • Cousino 67, Chippewa Valley 61

Feb. 12

Wrestling

District finals

  • Utica Ford 36, Utica 33 story
  • West Bloomfield 32, Walled Lake Western 48 story
  • Center Line 0, Warren Woods Tower 84
  • Cousino 33, Roseville 45
  • Troy 39, Warren Mott 42
  • Dakota 45, Anchor Bay 18
  • Fraser 33, Chippewa Valley 29
  • Bishop Foley 48, Clawson 29
  • Lutheran North 0, Algonac 84
  • Stoney Creek 36, Rochester Adams 39

Boys basketball

  • Cranbrook 72, Shrine 56

Girls basketball

  • Romulus Summit Academy North 25, Chandler Park Academy 88

Boys hockey

  • Grosse Pointe South 8, Port Huron Northern 2

Feb. 11

Boys basketball

  • Clintondale 39, Marysville 35
  • Center Line 37, Marine City 68
  • Riverview Gabriel Richard 60, Bishop Foley 43
  • Detroit Cristo Rey 59, GPW University Liggett 50
  • Lutheran Northwest 78, Westland Huron Valley Lutheran 55
  • Oxford 64, ND Prep 48
  • Sterling Heights 44, Port Huron Northern 68
  • Hazel Park 66, Clawson 55
  • Catholic Central 62, Brother Rice 72
  • Utica 55, Anchor Bay 50
  • Lamphere 56, Lakeview 55
  • Orchard Lake St. Mary's 75, De La Salle 52
  • Dearborn Henry Ford Academy 50, Michigan Collegiate 73
  • Eisenhower 48, Roseville 59
  • Avondale 52, Rochester Adams 60

Girls basketball

  • Mercy 54, Shrine 47
  • Eisenhower 54, Chippewa Valley 48
  • Royal Oak 33, Groves 37
  • Waterford Mott 37, Walled Lake Western 44
  • Harper Woods 54, Fitzgerald 33
  • Rochester 45, Oak Park 59
  • Roseville 21, Utica Ford 52
  • North Farmington 45, Troy 51
  • Lake Orion 21, Avondale 54
  • Lutheran Northwest 52, Everest Collegiate 23
  • Warren Woods Tower 36, Eastpointe 42
  • Ferndale 29, Hazel Park 43
  • Marian 48, Dakota 50
  • Berkley 54, Seaholm 45
  • ND Prep 42, Regina 32

Boys hockey

  • Allen Park 5, GPW University Liggett 2
  • Eisenhower 3, Romeo 2

Boys swim and dive

  • ND Prep 29, Dearborn 69

Feb. 10

Boys hockey

  • Grosse Pointe North 2, Grosse Pointe South 9
  • Waterford Mott 2, ND Prep 2

Girls basketball

  • Center Line 16, Bishop Foley 58
  • GPW University Liggett 47, Sacred Heart 44
  • Roseville 43, Lamphere 33

Girls bowling

  • Roseville 2, Utica Ford 28
  • L'Anse Creuse North 16, Dakota 14
  • Stevenson 17, Chippewa Valley 13
  • Utica 2, Lake Shore 28

Boys bowling

  • Roseville 27, Utica Ford 3
  • Dakota 22, L'Anse Creuse North 8
  • Stevenson 20, Chippewa Valley 10
  • Utica 14, Lake Shore 16

Boys basketball

  • Berkley 67, Pontiac 40