Local grapplers shift their sights to Ford Field

By: Jacob Herbert | C&G Newspapers | Published February 21, 2019

 Walled Lake Central’s Greg Zavalnitskiy has his hand raised in victory after a match in the individual district.

Walled Lake Central’s Greg Zavalnitskiy has his hand raised in victory after a match in the individual district.

Photo by Patricia O’Blenes

METRO DETROIT — Months of hard work, sweat and determination will finally come to fruition for many local high school wrestlers.

The individual state finals are March 1-2 at Ford Field in Detroit.

With the regional tournaments in the rearview mirror, the top four wrestlers from each weight class have earned a spot in the state final. The following is a look at the grapplers from the C & G coverage area who made the cut, along with their weight class.

Division 1
• Luke Borman, 130 pounds, Berkley High
• Damon Dunbar, 145, Birmingham Groves
• Jackson Vance, 140, Birmingham Seaholm
• Chase Mentag, 171, Birmingham Seaholm
• Josh Wilson, 285, Bloomfield Hills High
• Kenny Snyder, 145, Clinton Township Chippewa Valley
• Latrell Kindle, 171, Clinton Township Chippewa Valley
• Matthew Mallory, 135, Fraser High
• Raymond Hamilton, 152, Grosse Pointe North
•Cole Dunn, 112, Harrison Township L'Anse Creuse
• Michael Hazelton, 125, L'Anse Creuse
• Jacob Lagocki, 130, L'Anse Creuse
• Michael Rademaker, 135, L'Anse Creuse
• Samuel Shaw, 152, L'Anse Creuse
​​​​​​​• Brendan Ferretti, 112, Macomb Dakota
• Nick Alayan, 119, Macomb Dakota
• Justin Tiburcio, 125, Macomb Dakota
• Bradley Weiand, 125, Macomb Dakota
• Andrew Barrett, 130, Macomb Dakota
• Brandon Alkazir, 140, Macomb Dakota
• David McFadden, 145, Macomb Dakota
• Eli Andary, 160, Macomb Dakota
• Dustin Solomon, 171, Macomb Dakota
• Kyler O’Grady, 189, Rochester Adams
• Kavan Troy, 103, Rochester High
• Andrew Hampton, 112, Rochester Hills Stoney Creek
• Robert Brandon, 215, Roseville High
• Earle Weaver, 160, Royal Oak High
• Reese Willing, 103, Utica Eisenhower
• Noah Tgiros, 125, Utica Ford II
• Gary Nilson, 135, Utica Ford II
• Zach Wells, 140, Utica Ford II
• Nic Elliott, 160, Utica Ford II
• Justin VanVaerenbergh, 140, Walled Lake Central
• Greg Zavalnitskiy, 140, Walled Lake Central
• Joe Dreisbach, 285, Walled Lake Northern
• Jack O’Donnell, 119, Warren De La Salle
• Brett Stanley, 152, Warren De La Salle
• Kenneth Ryder, 189, Warren De La Salle
• Michael Young Jr., 215, Warren De La Salle
• Isiah Daniels, 285, Warren Mott
• Chris Berry, 285, Warren Mott
• Colin Gaddey, 103, Warren Mott
• Nolan Mandel, 189, Warren Mott
• Austin Bashi, 112, West Bloomfield High

Division 2
• Shane Gubariu, 285, Auburn Hills Avondale
• Torey Coleman, 145, Auburn Hills Avondale
• Donovan King, 285, Farmington High
• Torian Belton, 285, Ferndale High
• Angel Defay-Marrero, 189, Ferndale High
• Donovan Pitts-Reed, 215, Ferndale High
• Cheikh Ndiaye, 112, Hazel Park High
• Ronnel Best, 160, Hazel Park High
• Austin Matheney, 103, Madison Heights Lamphere
• Matthew Tomsett, 135, Madison Heights Lamphere
• Taye Ghadiali, 215, Warren Fitzgerald
• Jaren Johnson, 285, Warren Lincoln
• Jermaine Jackson, 103, Warren Lincoln
• Joel Radvansky, 285, Warren Woods Tower
• Josh Howey, 112, Warren Woods Tower
• Joe Haynes, 119, Warren Woods Tower
• Chaise Mayer, 125, Warren Woods Tower
• Omari Embree, 160, Warren Woods Tower
• CJ Sheir, 215, Warren Woods Tower

Division 3
• Alexander Shrum, 125, Clawson High
• Michael Pizzo, 140, Clawson High
• Kendel Taylor, 189, Madison Heights Bishop Foley

Division 4
• Joshua Fultz, 285, Rochester Hills Lutheran Northwest