Local football players earn All-Conference selections

By: Mark Vest | C&G Newspapers | Published December 5, 2019

 Madison Heights Madison senior Makai Johnson gets in position to take a handoff this past season. Johnson was selected as a Macomb Area Conference Silver Division All-Conference player.

Madison Heights Madison senior Makai Johnson gets in position to take a handoff this past season. Johnson was selected as a Macomb Area Conference Silver Division All-Conference player.

Photo by Donna Agusti

MACOMB COUNTY — Although no football state champions came out of Macomb County this year, multiple players were recognized for their play on the field this past season.

The following is a look at the final standings, the All-Conference players, and the Most Valuable Player and Coach of the Year from each of the divisions of the Macomb Area Conference.

 
MAC Red
Clinton Township Chippewa Valley went 5-0 to win the division for the second consecutive season. Following in the standings were Utica Eisenhower (4-1), Romeo High (3-2), Macomb Dakota (2-3), Sterling Heights Stevenson (1-4) and New Baltimore Anchor Bay (0-5).

Chippewa’s Myren Harris and Scott Merchant were selected as MVP and Coach of the Year, respectively.

All-Conference honorees were Myles Harris, Myren Harris, Quillen Howze, Josh Kulka, Donovan McBride, Devarius McGraw and Charles Wesley, Chippewa Valley; Steven Nadolski, Ian West, Blake Rastigue, Anthony Cardamone, Mark Nikollaj and Mario Getaw, Eisenhower; Ben Weber, Jakob Ploetz, Jonathon LaFave, Michael Kostrubiec and Bryce Tinson, Romeo; Tyson Wheeler, DJ Stepney and Matt Love, Dakota; Nick Wingfield and Sal Madonna, Stevenson; and Ethan Whitley, Anchor Bay.

 
MAC White
Grosse Pointe South (5-0) won the MAC White championship for the fourth straight season. Warren Mott (4-1), Utica Ford II (3-2), Utica High (2-3), Macomb L’Anse Creuse North (1-4) and Grosse Pointe North (0-5) made up the rest of the division.

South’s Alex Shaheen and Tim Brandon were selected as MVP and Coach of the Year, respectively.

All-Conference honors went to Will Johnson, Shaheen, AJ Benson, James Doerer, Nick Fannon, Owen Chen and Grant Hart, South; Curtis Hamilton, Isiah Daniels, Dorian Chaney, Dennis Mayfield, Romeo Jones and Chris Berry, Mott; Taveon Thompson, Austin Mayer, Jalen Lowery, Jeremy Taras and Gary Nilson, Ford; Gabe Olschefsky, James Valenzuelo and Chad Goodwine, Utica; Justin Szumanski and Connor Miscovich, L’Anse Creuse North; and Ray Bell, Grosse Pointe North.
 

MAC Blue
Port Huron Northern finished on top at 5-0 to win the division for the second consecutive season, followed by St. Clair Shores Lakeview (4-1), Port Huron High (3-2), Roseville High (2-3), Fraser High (1-4) and Warren Cousino (0-5).

Northern’s Seth Klink and Larry Roelens were selected as MVP and Coach of the Year, respectively.

All-Conference honorees were Klink, Theo Ellis, James Delong, Braiden McGregor, Logan Bonner, Luke O’Hare and Trenten Anglebrandt, Northern; Harold Irby, Evan Roechon, Jude Hage, Patrick Kramer, Ken Soderberg and Isaiah Robinson, Lakeview; Daivon Lowman, Tyrell Henry and Robert Salter Jr., Roseville; Jalen Richardson and Omar Bell, Fraser; and Demario Young, Cousino.

The names of players for Port Huron were not provided.


MAC Gold
Sterling Heights High, Harrison Township L’Anse Creuse and Eastpointe High finished in a tie for first at 4-1. St. Clair Shores Lake Shore (2-3), Warren Fitzgerald (1-4) and Warren Woods Tower (0-5) followed in the standings.

Eastpointe’s Davion Watkins was named the MVP, while L’Anse Creuse’s Orande Roy was selected as Coach of the Year.

All-Conference honorees were Adrian Gamage, Erenick Krasniqi, Kas Juncaj, Chris Edwards, Jarvis Elia and Niko Johnson, Sterling Heights; Brandon Tatters, Malachi Lewis, Marsae Joseph, Dylan Lanthier, Quincy Green and Anthony Freeman, L’Anse Creuse; Watkins, Elmir Jakupovic, Maurice Davis, John Cannon, Tayshawn Trent and Brent Vinson, Eastpointe; Xzorian Simmons, Joe Calamia and Kristian Dushaj, Lake Shore; Jalen Crawford and Trey West, Fitzgerald; and Henry Brown, Tower.

 
MAC Silver
Marine City High finished first in the division with a 5-0 record, just edging out St. Clair High (4-1). Marysville High (3-2), Madison Heights Madison (2-3), St. Clair Shores South Lake (1-4) and Hazel Park High (0-5) followed in the standings.

Marine City’s Josh Headlee and Ron Glodich were selected as the MVP and Coach of the Year, respectively.

All-Conference honors went to Angelo Patsalis, Aren Sopfe, Chuck Tigert, Colby Walker, Wes Uppleger, Mason Walker and Headlee, Marine City; Brady Gleason, Branden Reuba, River Palumbo, Evan Kruskie, Joe Phillips and Austin Schweiger, St. Clair; Parker Foster, Sam Lasher, Logan Wright, Aidan DeVos and Zach Meier, Marysville; Adam Long, Makai Johnson and Max Burk, Madison; Jerell Brooks and Kawon Robertson, South Lake; and Nate Hardeman, Hazel Park.
 

MAC Bronze
Clawson High was best in the division at 5-0, followed by Clinton Township Clintondale (4-1), Warren Lincoln (3-2), Madison Heights Lamphere (2-3), Center Line High (1-4) and New Haven High (0-5).

Clawson’s Tristen Perry and Jim Sparks were selected as MVP and Coach of the Year, respectively.

All-Conference honorees were Perry, Nick Odeh, Devin Sylvester, Nick Chance, Luke Crocker, Nate Vesper and Trevor Przeadski, Clawson; Corey Hines, Henry Mitchell, Terry Whitehead, Raqun Hudson, Julian Tocco and Darrel Walker, Clintondale; Oliver Ford, Ceontae Harris, Jeremiah Harvey, Erik Allen and Clarence Rodgers, Lincoln; Ian Allison, Michael Bisbikis and Joe McNab, Lamphere; Jaylen Johnson and Jaden Davis, Center Line; and Dejuan Richard, New Haven.