Local bowling teams, individuals successful on state lanes

By: Jon Malavolti | C&G Newspapers | Published March 11, 2011

Several local teams and individuals left it all on the lanes March 4-5 at the MHSAA boys and girls bowling state finals.

Metro Detroit was well-represented at the four separate finals.

“The local bowling area is very strong talent-wise, and I can only attribute that to the high level of training and competition that the bowlers endure year-round,” Macomb Dakota coach Joe Berak said.

“The training facilities in this area are phenomenal,” Berak continued. “And the boys and girls that have a strong desire to take their games to the highest level have easy means to do so.”

Read on for a breakdown of champions and local standouts from each division. Visit www.mhsaa.com for complete results.

Division 1
Dakota won the boys team title, and Fair Haven Anchor Bay took home the girls team crown at M-66 Bowl in Battle Creek.

Dakota, runner-up last year in Division 1, found itself surrounded by some strong and familiar opposition.

“It was pretty tough,” Berak said about the competition. “It was like déjà vu, and I was seeing the same teams as last year.”

Warren Cousino’s girls were state semifinalists, while Utica Stevenson’s girls, Utica High’s boys and Walled Lake Central’s boys advanced to the quarterfinals.

In the individual tournaments, Westland John Glenn’s Jordan Hornes and Portage Central’s Tori Ferris took the boys and girls titles, respectively.

Lake Orion High’s Kate Gladstone led local individual girls as a state runner-up, while Clinton Township Chippewa Valley’s Rachel Young and Royal Oak’s Amanda Hirst were quarterfinalists. Cousino’s Lauren Krywy advanced to the round of 16.

In the boys tournament, Roseville High’s Frank Snodgrass was a state semifinalist; Utica High’s Anthony Mazza was a quarterfinalist; and Utica Ford II’s Anthony Logarta and Macomb Dakota’s Brad Berak reached the round of 16.

Division 2
South Lyon High’s boys and Charlotte High’s girls were crowned champions at Century Lanes in Waterford.

Hazel Park High’s boys team and Warren Regina’s girls were quarterfinalists.

Bay City John Glenn’s Zach Fylling and Flint Kearsley’s Lindsey Ploof won the individual titles.

St. Clair Shores Lake Shore’s Sean Kokenos was a semifinalist on the boys side, while Warren Regina’s Chandler Loveday (quarterfinals) and Stephanie Penxa (round of 16) advanced far in the girls competition.

Division 3
Ann Arbor Gabriel Richard’s boys and Wyoming Kelloggsville’s girls took home the D-3 team titles at Airport Lanes in Jackson.

Fremont High’s Zach Brandt and Battle Creek Pennfield’s Olivia Wirtz won their respective individual tourneys.

Division 4
Grass Lake’s boys and Vandercook Lake’s girls won the team titles at Sunnybrook Lanes in Sterling Heights.

Baldwin High’s Brandon Avery and Jonesville High’s Lynsey Molinaro claimed the individual crowns.

Locally, Madison Heights Bishop Foley’s Anthony Rice advanced to the round of 16.