C & G Publishing

Website Login

February 22, 2012

Local prep grapplers headed to individual state finals

By Jason Carmel Davis
C & G Sports Writer

» click to enlarge «
Action on the mats will be fast and furious when the individual wrestling state finals start up. The finals take place March 1-3 at The Palace of Auburn Hills.

Several Macomb County grapplers from the various conferences within the county have fought their way to the state wrestling finals, slated for March 1-3 at The Palace of Auburn Hills.

Listed below, by weight class, are the local wrestlers who will vie for state championships in their respective weight classes.

The top four finishers in regional action qualified for the state finals.

103 pounds
• Connor McDill, Eisenhower
• Trevor Gorman, Lamphere
• Justin Kim, Rochester High
• Justin Schofield, Rochester Adams

112 pounds
• Doug Zundel, Roseville
• Garett Strube, Warren Mott
• Andrew Gorman, Lamphere

119 pounds
• Patrick Salazar, Grosse Pointe North
• Drew Martin, Sterling Heights
• Dominic Patrus, Stevenson
• Jonathan Hill, Fraser
• Jason Palmer, Clawson
• Riwan Hormiz, Warren Lincoln
• Ross Bahro, West Bloomfield

125 pounds
• Eric Maniaci, L’Anse Creuse North
• JacQuan Moore, Lake Shore
• Nick Pipes, Warren Woods Tower
• Immanual Govantes, Farmington
• Alex Potoniec, Adams
• Andrew Fialka, Farmington Hills Harrison
• Charlie Highlen, Lake Orion

130 pounds
• Shaun Lee, Chippewa Valley
• Tevin Machart, Utica Ford II
• Bryan Jones, Warren Lincoln
• Hunter Mayer, Warren Woods Tower
• Christian Lauderback, Walled Lake Northern

135 pounds
• Jake Johnson, Dakota
• Cody Vanderhagen, Hazel Park
• Clint Doty, Warren Fitzgerald
• Khannor Kaercher, Warren Lincoln
• Kaelan Richards, Rochester
• Tim List, Birmingham Seaholm
• Andrew Napieraj, Birmingham Brother Rice
• Danny Davidson, West Bloomfield High

140 pounds
• Kirk Wawrzyniak, Roseville
• Gideon Gaiter, L’Anse Creuse North
• Jesse Smith, Warren Lincoln
• Dean Vettesse, Rochester
• Ryan Law, Seaholm

145 pounds
• Ken Meadows, Warren Lincoln
• Aaron Morgan, Rochester
• Jack Addy, Rochester Adams
• Andrew Price, Rochester Hills Stoney Creek
• Thomas Girardot, Brother Rice

152 pounds
• Brandon Mattinen, Warren De La Salle

160 pounds
• Greg Dolland, Chippewa Valley
• Derick Waters, Sterling Heights
• Shon Powell, Brother Rice
• Conner Marion, Walled Lake Central
• Cody Devoe, Rochester

171 pounds
• Charlie Myers, Eisenhower
• Thomas Broughton, East Detroit
• Deonte Hill, Clawson
• Jacob Legree, Center Line
• Chevez Farris, Ferndale

189 pounds
• David Skochelak, Utica Ford II
• John Potestato, Roseville
• Brandin Schultes, Warren Woods Tower
• Brenton Pippin, Bishop Foley
• Shwan Shadaia, Rochester
• Charles Sovell, Walled Lake Central
• Kevin Miller, North Farmington

215 pounds
• Victor Nitos, Harrison Township L’Anse Creuse
• Josh White, Warren Woods Tower
• Serge Andreou, Stoney Creek
• Brody Wagerson, Andover

Heavyweight
• Jeff Tautolo, L’Anse Creuse
• LaMonte Baker, L’Anse Creuse North
• Mike Fruelhich, Fraser
• Skip Conner, Lamphere
• Nick Gajdzik, Stoney Creek
• Ildo Luca, Walled Lake Central
• Majd Mokbel, North Farmington

For more information, including match times, visit www.mhsaa.com.
 

You can reach C & G Sports Writer Jason Carmel Davis at jdavis@candgnews.com or at (586)498-1107. Twitter Follow Jason on Twitter.