C & G Publishing

Website Login

C&G Sports Social

   

 

 

Warren

February 5, 2013

Local wrestling teams set to kick off postseason Feb. 6

Districts first up, finals set for Feb. 22-23

By Jason Carmel Davis
C & G Sports Writer

» click to enlarge «
The 2013 Michigan High School Athletic Association team wrestling postseason begins with district matches, set for Feb. 6-7 at various sites. The team finals take place Feb. 22-23 at Kellogg Arena in Battle Creek. Pictured is Clinton Township Chippewa Valley 119-pound grappler Brandon Prano, left, and Macomb Dakota 119-pound wrestler Andrew Burnham.

Wrestling teams across the C & G coverage area will set out on the road to a possible Michigan High School Athletic Association state title when the postseason begins with district matches Feb. 6-7.

Division 1 and 3 matches take place Feb. 6, while D-2 and 4 district battles are set for Feb. 7. The MHSAA wrestling team state finals take place Feb. 22-23 at Kellogg Arena in Battle Creek.

Individual districts take place Feb. 9, with the individual finals set for Feb. 28-March 2 at The Palace of Auburn Hills.

Below is a listing of where teams in the C & G coverage area will have their district bouts.

Check back daily for updates on the state tournament.

Listings are comprised of site, the school's athletic director and district semifinal matchup times. District finals will take place shortly after the semis.

Division 1

Walled Lake Western
Walled Lake Western vs South Lyon  at 5:30 p.m.
Brighton, drew a bye

Hartland
Hartland vs Highland-Milford at 5:30 p.m.
Walled Lake Northern vs White Lake Lakeland  at 5:30 p.m.

West Bloomfield
Walled Lake Central vs North Farmington at 5:30 p.m.
Farmington Hills Harrison vs West Bloomfield at 5:30 p.m.

Lake Orion
Rochester Adams vs Rochester at 5:30 p.m.
Lake Orion vs Oxford at 5:30 p.m.

Romeo
Romeo vs Rochester Hills Stoney Creek at 5:30 p.m.
Utica vs Utica Eisenhower at 5:30 p.m.

Bloomfield Hills Brother Rice
Bloomfield Hills Brother Rice vs Berkley at 5:30 p.m.
Birmingham Seaholm vs Beverly Hills Groves at 5:30 p.m.

Troy
Troy Athens vs Troy  5 p.m.
Royal Oak vs Warren Mott at 5 p.m.

Harrison Township L'Anse Creuse
Macomb-Dakota vs Anchor Bay at 5 p.m.
Harrison Township L'Anse Creuse vs Macomb L'Anse Creuse North at 5 p.m.

Sterling Heights
Sterling Heights vs Stevenson at 5 p.m.
Clinton Township Chippewa Valley vs Utica Ford at 5 p.m.

Warren Cousino
Roseville vs Fraser at 5 p.m.
Warren De La Salle vs Warren Cousino at 5 p.m.

Grosse Pointe North
Grosse Pointe North vs Grosse Pointe South at 5 p.m.
East Detroit vs St. Clair Shores Lakeview at 5 p.m.

Division 2

Bloomfield Hills Andover
Bloomfield Hills Lahser vs Auburn Hills Avondale at 5 p.m.
Bloomfield Hills Andover vs Orchard Lake St Mary's at 5 p.m.

St. Clair Shores Lake Shore
Warren WoodsTower vs Warren Lincoln at 5 p.m.
Center Line vs St. Clair Shores Lake Shore at 5 p.m.

Hazel Park
Madison Heights Lamphere vs Hamtramck at 5:30 p.m.
Warren Fitzgerald vs Hazel Park - 5:30

Southfield High
Ferndale vs Redford Thurston at 4 p.m.
Southfield vs Redford Union at 5:30 p.m.

Division 3

Clawson High
Livonia Clarenceville vs Pontiac Notre Dame Prep at 6 p.m.
Clawson, drew a bye

Division 4

Madison Heights Bishop Foley
Madison Heights Madison vs Pontiac Academy for Excellence at 5 p.m.
Highland Park Renaissance Academy vs Madison Heights Bishop Foley at 6:30 p.m.

Memphis
Rochester Hills Lutheran Northwest vs Mount Clemens at 6 p.m.
New Haven vs Memphis at 6 p.m.

Source: mhsaa.com

 

You can reach C & G Sports Writer Jason Carmel Davis at jdavis@candgnews.com or at (586)498-1107. Twitter Follow Jason on Twitter.