Local swimmers are pictured at the Division 2 Boys Swim & Dive Championships at Oakland University March 10.

Local swimmers are pictured at the Division 2 Boys Swim & Dive Championships at Oakland University March 10.

Photo by Erin Sanchez


Local swim, dive teams complete respective seasons at state finals

By: Mark Vest | C&G Newspapers | Published March 12, 2018

 Fraser High swimmer Alexander Capizzo is pictured with his first-place medal after winning the Division 2 500-yard freestyle race at the swim and dive championships March 10. Capizzo also finished first in the 200 individual medley race.

Fraser High swimmer Alexander Capizzo is pictured with his first-place medal after winning the Division 2 500-yard freestyle race at the swim and dive championships March 10. Capizzo also finished first in the 200 individual medley race.

Photo by Erin Sanchez

METRO DETROIT — The Michigan High School Athletic Association Boys Swim & Dive Championships took place March 10.

The following is a look at the winning teams and individuals, along with where local teams and individuals placed. 

Division 3 results were not available at press time.

 

Division 1 at Eastern Michigan University
Ann Arbor Skyline finished first with 274 points. Local teams that registered points were Birmingham Brother Rice (third, 154), the combined squad of Farmington Hills Harrison and Farmington High (10th, 81), Troy High (16th, 59), West Bloomfield High (22nd, 36), Walled Lake Central (23rd, 29), Macomb L’Anse Creuse North (26th, 14), and Clinton Township Chippewa Valley and Bloomfield Hills High (t-32nd, 4).

In the 200-yard medley relay, Holland West Ottawa finished first with a time of 1 minute, 31.91 seconds. Locally, Brother Rice took second (1:32.66) and Troy finished eighth (1:37.76).

In the 200 free, Adam Orringer-Hau, of Ann Arbor Pioneer, finished first (1:38.66).

In the 200 individual medley, David Cleason, of Skyline, took first (1:49.81), with Troy’s Maxwell Chen finishing fourth (1:50.45) and Ian Allen, of Walled Lake Central, finishing fifth (1:52.31).

Forest Hills Central’s Henry Schutte was best in the 50 free (20.04), with Nate Neeley, of West Bloomfield, finishing third (21.01); Stewart Nowinski, of L’Anse Creuse North, fifth (21.18); and Alex Margherio, of Brother Rice, eighth (21.68).

In 1-meter diving, Skyline’s Henry Schirmer was first (503.85). Locally, West Bloomfield’s Jordan Green finished 12th (335.30) and Bloomfield Hills’ Gabriel Zeigler was 13th (333).

In the 100 butterfly, Brother Rice’s Margherio took first (48.43). Allen finished fourth (50.28).

Schutte was best in the 100 free (44.16), while Neeley took fourth (46.02) and Brother Rice’s Jonah Venos was seventh (46.71).

Cleason took first in the 500 free (4:30.5), and Holland West Ottawa was first in the 200-free relay (1:24.54). Locally, Harrison-Farmington finished fourth (1:25.18) in the relay.

Holland West Ottawa’s Derek Maas was champion in the 100 backstroke (50.23). Locally, Rice’s Timmy Page was fifth (51.78).

Michael MacGillivray, of Skyline, finished first in the 100 breaststroke (55.01); Chen was second (55.11); and Venos placed seventh (57.1).

Skyline took first in the 400-free relay (3:04.99). Locally, Harrison-Farmington was third (3:07.42) and Brother Rice was fourth (3:07.52).

 

Division 2 at Oakland University
Dexter High was best with a score of 241.5.

Locally, Rochester Adams was second (220), Birmingham Groves third (191), Warren De La Salle fourth (190), Birmingham Seaholm fifth (183), Grosse Pointe South sixth (170.5), Walled Lake Northern seventh (135), Berkley High 11th (80), Fraser High 19th (40), Walled Lake Western and North Farmington t-21st (32), Warren Lincoln 23rd (17), St. Clair Shores Lakeview and Rochester Hills Stoney Creek t-24th (14), Grosse Pointe North t-31st (4) and Rochester High 34th (3).

In the 200-medley relay, Groves took first (1:33.65), Seaholm second (1:33.94), South third (1:34.83), Walled Lake Northern fourth (1:35.86) and Adams sixth (1:35.97).

Dexter’s Niklas Eberly was best in the 200 free (1:40.16). Locally, Daniel Frederick, of De La Salle, finished second (1:40.22); Graham Miotke, of Adams, fourth (1:41.03); Jack Hamilton, of Berkley, sixth (1:41.33); and Thomas Trueax, of Adams, eighth (1:44.85).

Fraser’s Alexander Capizzo was first in the 200 IM (1:50.42); Zane Rosely, of Walled Lake Northern, second (1:54.36); Patrick Seidel, of Groves, third (1:55.10); Jorge Roman Lopez, of Adams, fifth (1:55.84); Chaz Lumpkin, of Lakeview, sixth (1:56.18); Quan Lee, of Adams, seventh (1:59.52); and Ben Rancilio, of De La Salle, eighth (2:00.24).

Seaholm’s Michael Arpasi took first in the 50 free (20.83); Groves’ Jackson Gugni, second (21.04); Sean McCann, of Walled Lake Northern, fifth (21.60); Jacob Hart, of Adams, sixth (21.61); and Ken Ferrell, of Lincoln, eighth (21.72).

In 1-meter diving, Hunter Hollenbeck, of Okemos High, was first (503.15).

Locally, SooDong Kim, of Adams, was third (451.45); Ari Wolfson, of Berkley, fourth (439.25); Jakob Heberling, of Stoney Creek, fifth (432.85); Joey Basha, of De La Salle, eighth (360.10); Justin Huttenlocher, of De La Salle, ninth (355.30); Kameron Liberman, of Seaholm, 12th (308.35); Patrick Kumbrink, of Walled Lake Western, 13th (307.30); Devin Losh, of Rochester, 14th (297.35); and Alex Streberger, of De La Salle, 15th (292.45).

In the 100 butterfly, Dexter’s Eberly finished first (48.83). Locally, Arpasi was second (50.23); Kaden Schwaiger, of Walled Lake Northern, third (51.37); Ethan Briggs, of South, fourth (51.62); Matthew Koueiter, of South, sixth (52.24); and Lain Bukowinski and Nolan Grout, of Seaholm, tied for seventh (52.44).

De La Salle’s Zach Milke was best in the 100 free (44.97) and Gugni took second (46.4).

Capizzo took first in the 500 free (4:27.48); Frederick finished second (4:30.75); Miotke was fourth (4:32.85); Eric Hieber, of Walled Lake Western, fifth (4:36.10); Rosely, of Walled Lake Northern, sixth (4:40.70); and Trueax placed seventh (4:43.02).

Dexter was first in the 200-free relay (1:24.95). Locally, Seaholm finished third (1:25.27); Groves was fourth (1:26.82); De La Salle placed sixth (1:27.87); South finished seventh (1:28.19); and Adams was eighth (1:28.34).

Milke was state champion in the 100 backstroke (49.63). Locally, Schwaiger was third (50.61); Hamilton was fourth (51.09); Briggs placed fifth (51.76); and Robert Hagner, of Groves, took seventh (52.17).

Koueiter was first in the 100 breaststroke (56.71), with Evan Carpenter, of Berkley, taking second (57.33); Seidel finishing fourth (58.46); Roman Lopez, of Adams, sixth (58.60); and Hansen Qian, of Adams, seventh (59.21).

De La Salle was best in the 400-free relay (3:07.28), with Adams finishing fourth (3:11.81); Walled Lake Northern sixth (3:12.99); South seventh (3:13.17); and Seaholm eighth (3:13.68).